Jitka Cacková

Jitka Cacková

Zde může být text o autorovi

Pěstování kaktusů

Stručný návod k pěstování kaktusů

 

 

1)         V průběhu měsíce března - dubna přesuneme kaktusy ze zimovacího prostoru na dobře osvětlené místo, kam většinu dne svítí sluníčko. Pozor na nízké noční teploty, pokud je přesouváme ven - kaktusy by neměly mít teplotu nižší jak 5 °C. Hlavně zatím nezaléváme!

2)         Kaktusy necháme přivykat slunečním paprskům cca 14 dní bez zálivky. Během tohoto období je vhodná doba pro přesazování. Přesazování není nutné každoročně - stačí 1x za 2 - 3 roky. Kořeny se zcela zbaví hlíny a zasadí zase do zcela suché zeminy, ve které je ca z 50 % písek. Nebo lze koupit v nákupním centru již připravenou hlínu pro kaktusy, která má správný poměr složek. Hlavně nezalévat!!!! Dostala by se infekce do narušených kořenů!

3)         První zálivka bude s lehce teplou vodou, do které přidáme jar. Polijeme hlavně tělo celého kaktusu. Tím se smyjí nečistoty, teplou vodou se kaktus „probudí", získá krásně zelenou a svěží barvu. Tato zálivka nemá funkci „zalít", ale umýt kaktus a probudit.

4)         Další zálivka je provedena za další týden až 14 dní, poleje se opět tělo celého kaktusu. Zalijeme tak, aby voda protekla spodem z květináče. Pozor!!! Pod kaktusem nikdy nenecháváme misku s vodou! Voda musí květináčem vždy protéct a pak už musí mít hlína možnost prosychat. Jinak začne hniloba nebo plíseň! Každá zálivka by měla probíhat ráno (dopoledne), než začne svítit intenzivně slunce a rozkvetou případná poupata, do kterých by voda natekla.

5)         Takto zaléváme kaktusy přibližně každých 14 dní až tři týdny stejným způsobem. Hlína v květináči by měla stihnout zcela vyschnout do dalšího zalévání. Při dlouhotrvajících velkých vedrech (nad 30 °C) pozastavíme zálivku úplně. V tu dobu kaktus stagnuje a není schopen přijímat vodu a uhnily by kořeny. Zálivku obnovíme, pokud teploty klesnou pod teplotu
30 °C.

6)         Na podzim, když začnou teploty klesat, pomalu se přestane se zálivkou. Poslední zálivku udělat během října. Pokud jsou kaktusy venku, musí se uklidit, jakmile noční teploty začínají klesat k nule.  Když je hlína v květináči bezpečně vyschlá, kaktusy přesuneme na místo, kde je sucho a teplota cca 10 °C (může nárazově klesnout i k nule, ale nesmí to být dlouhodobé). Od této doby kaktusy nezaléváme, až do okamžiku dle
bodu 3). Světlo přes toto období kaktusy nepotřebují, ale je výhodou - na jaře více kvetou.

Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one